Your Cart

Fotografia kulinarna w stylu dark mood Monika Grudzińska

Fotografia Dark Mood

Fotografia kulinarna w stylu dark mood
Monika Grudzińska


Fotografia kulinarna w stylu dark mood to moja ulubiona stylistyka w fotografii. Dzięki niej jestem w stanie przekazać emocje i uczucia, które budują fotograficzne historie. Ten klimatyczny trend w fotografii kulinarnej charakteryzuje się ciemnymi tonacjami i mocnym kontrastem. Często jest kojarzony z romantycznymi, rustykalnymi lub eleganckimi aranżacjami.

Na co zwrócić uwagę chcąc stworzyć sesję w tym stylu? Jak każda technika, dark mood ma pewne zasady, wady i zalety, które warto poznać przed rozpoczęciem pracy nad sesją zdjęciową. 

Zasady Dark Mood

  1. Oświetlenie
    Umiejętność operowania światłem to klucz stylu dark mood. Źródło światła powinno być kierunkowe, aby uwypuklić wyraźne kontrasty i podkreślać faktury. Często używa się softboxów lub naturalnego światła wpadającego przez okno w zachmurzony dzień. Dark mood bardzo lubi miękkie jak i mocne, punktowe, takie nieco teatralne światło. 
  2. Stylizacja: rekwizyty i tło
    Rustykalne drewno, ciemne marmury, matowy kamień czy mocne tkaniny idealnie podkreślają dark mood. Pasuje tu wszystko co jest matowe i w głębokim kolorze. Zwróć uwagę na tło, które nadaje klimatu i określa styl zdjęcia. Inaczej będzie się prezentował dark mood na drewnianym tle, ciemnych kafelkach czy ciemnym marmurze.
  3. Kolory i tekstury
    Dark mood wbrew pozorom kocha kolory. Głębokie fiolety, brudne róże, brązy czy mięsiste zielenie w połączeniu z odpowiednim oświetleniem i tłem wydobywają fakturę potraw, nadają klimatu i budują historię. 
  4. Minimalizm w kompozycji
    Przemyślana kompozycja i wysmakowane dodatki to podstawa. Duża ilość i źle dobrana ceramika może zrujnować koncepcję dobrze zaplanowanej stylizacji. Każdy element na zdjęciu powinien mieć swoje miejsce i cel. Zacznij od minimalizmu, aby sukcesywnie dodawać kolejne akcesoria.
  5. Postprodukcja
    To dzięki niej zdjęcie zyskuje odpowiedni wydźwięk. Dark mood skupia się na wydobyciu kontrastów, nasyceniu głębokich tonów i delikatnym podkreśleniu tego co błyszczy i jest świetliste. Jeśli chcesz wznieść swoją fotografię na wyższy level opanuj sztukę postprodukcji. Program np. Lightroom jest nieoceniony w tej pracy.

Zalety Dark Mood

  • unikalność i oryginalność: przyciąga uwagę dzięki swojej specyficznej estetyce
  • podkreślenie detali: cienie i kontrasty uwydatniają faktury, kształty i kolory
  • artyzm: zbudujesz romantyczne stylizacje, wydobędziesz piękno z potraw o intensywnych barwach i bogatej strukturze, takich jak czekoladowe desery, chrupiące i pełne kształtów pieczywo czy aromatyczna kawa 
  • emocje: dark mood w wyjątkowy sposób podkreśla intymność, przytulność jak i elegancję na zdjęciu

Wady Dark Mood

  • trudna praca ze światłem: blokowanie i kontrola światła oraz cieni może być trudna, szczególnie dla początkujących fotografów
  • czasochłonność: stylizacja jak i postprodukcja zajmują zazwyczaj sporo czasu
  • ograniczone zastosowanie: niestety nie każda potrawa czy napój będzie dobrze wyglądał w stylu dark mood. Lekkie, kolorowe, letnie dania czy desery mogą stracić swój urok.
  • raczej dla koneserów: nie każdemu podobają się tak ciemne kadry i to jest okey! 🙂

Dark mood jest pełny tajemniczości, przyciąga uwagę dramatyczną estetyką i wyjątkowym klimatem. Dzięki niej możesz tworzyć wspaniały storytelling, zbudujesz historię pełną emocji. To technika pełna wyzwań, ale i ogromnego potencjału. Choć styl ten wymaga wiedzy, precyzji i doświadczenia, jego nauka i efekty końcowe są warte każdego wysiłku. 

Monika Grudzińska - Yummy Design Fotografia - o ciemnych Tłach PixBackdrops

“Z tłami od PixBackdrops pracuję już od kilku miesięcy. To idealne tła dla tych początkujących jak i profesjonalnych fotografów. Ogromny wybór wzorów sprawia, że jesteśmy w stanie wykonać przeróżne stylizacji produktowe oraz kulinarne. Tła PixBackdrops polecam każdemu, kto chce spróbować swoich sił w fotografii kulinarnej lub produktowej. Moimi faworytami są z pewnością wszystkie tła w stylu dark mood. Szczególnie pokochałam Dust oraz Odyssey. Praca z nimi to była czysta przyjemność! “

@yummy_design_fotografia

Fotografia Dark Mood

Idealny Dark Mood

Tło Dust, dzięki któremu możemy budować klimatyczne scenerie. Piękne, matowe o delikatnej filetowej barwie, pasuje i do eleganckich kadrów jak i tych mniej formalnych np. typu vintage. 

Fotografia Dark Mood

Dark Moodowy Marmur

Drugim top tłem jest Odyssey. W tym, dosyć trudnym do pracy tle, zakochałam się od razu. Głęboki, dark moodowy marmur z przepięknymi wzorami i kolorami z pewnością idealnie wpasuje się nie tylko w elegancką sesję. Tło wydobędzie całe piękno z minimalistycznych kadrów np. ceramiki, świec czy akcesoriów łazienkowych. 

Fotografia Dark Mood

Głęboka czerń

Kolejnym tłem, które skradło moje serce to Moor. Głębokie, czarne i matowe tło z pewnością pokochają wszyscy ci, którzy marzą o monochromatycznej sesji zdjęciowej. Do tego tła wystarczy dodać jeden kontrastowy kolor, matową, ciemną ceramikę i sukces gwarantowany! 

Fotografia Dark Mood

Brązowa sceneria Vintage

Zwijane tło Abyss to uniwersalne tło, dzięki któremu stworzysz scenerie vintage jak i te bardziej sielskie. Brązy i czernie, które przeplatają się w tym tle, dodatkowo uwypuklą kolor drewna, podkreślą domowy klimat. 

Artykuł został napisany przez Monikę Grudzińską, która specjalizuje się w Fotografii w stylu Dark Mood.

Monika ma wysokie poczucie estetyki oraz swój własny wyróżniający ją styl fotografii kulinarnej.  Jej styl jest niepowtarzalny i unikatowy, dlatego mam ogromne szczęście mając ją za Ambassadorkę marki PixBackdrops. Takie zdjęcia i stylizacje potrafi robić tylko Monika. Jej zdjęcia i styl są podziwiane przez bardzo wiele osób. Prowadzi także Warsztaty, na których pomoże Ci odnaleźć się w Fotografii, pokaże tajniki, doradzi, wystylizuje z Tobą potrawę/zdjęcia. 

Jeśli chcesz się uczyć Fotografii Kulinarnej lub Produktowej to ucz się od najlepszych!

Znajdź swoje ciemne Tło i stwórz niesamowity Dark Mood

zajrzyj na Instagram

0